PRACA Z MIKROSKOPEM - „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” NA LEKCJACH BIOLOGII

Data: 23.01.2023 r., godz. 08.00    440

BIOLOGIA to nauka o życiu, która bada budowę i czynności życiowe organizmów. Aby ją bliżej poznać stosuje się metodę naukową, która obejmuje obserwację czyli celowe przyglądanie się organizmom i procesom. Obserwacji dokonujemy gołym okiem, przy pomocy lupy, lornetki ale również za pomocą mikroskopu aby dokładniej poznać budowę organizmu. Mikroskopia odgrywa kluczową rolę w biologii.

Zgodnie z podstawą programową uczeń powinien znać budowę mikroskopu, wiedzieć jak przygotować preparat mikroskopowy i jakie są etapy obserwacji mikroskopowych. Umieć przeprowadzić obserwację mikroskopową z preparatów świeżych i trwałych oraz umieć dokonać obserwacji mikroskopowej. Na lekcjach biologii m. in. wykorzystywany jest sprzęt w postaci mikroskopów, które zostały zakupione w ramach Rządowego Programu Wsparcia – Laboratoria Przyszłości. Pozwalają one odkrywać tajniki mikroświata oraz rozwijać kreatywność podczas zajęć.

Uczniowie klas piątych podczas lekcji biologii poznali budowę mikroskopu optycznego, zasady jak prawidłowo wykonać preparat mikroskopowy oraz jak obserwować obiekty pod mikroskopem. Oglądali pod mikroskopem gotowe preparaty mikroskopowe tkanek twórczych i stałych, co stanowi doskonały wstęp do działu "Tkanki roślinne" który jest właśnie przed nimi.

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów.

Olga Kołodziej-Wójcik