BohaterON - dziękujemy Powstańcom Warszawskim!

Liczba odwiedzających: 679

W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie wzięli udział w siódmej już edycji projektu BohaterON- włącz historię. Ta ogólnopolska kampania o tematyce historycznej ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Tegoroczna edycja ma nieco inną niż w latach ubiegłych, tym razem cyfrową, odsłonę.
Uczniowie klas 6c i 7a pod opieką pani Arletty Marzęckiej wybrali się do Muzeum Historycznego w Legionowie. Mieli okazję posłuchać wywiadu ze świadkiem historii – panem Edmundem Kuklewskim przeprowadzonego przez doc. Artura Bojarskiego. Na podstawie wywiadu i wiadomości ze strony internetowej gminy Jabłonna, której Edmund Kuklewski jest honorowym Obywatelem, na lekcji historii sporządzili notatkę biograficzną o bohaterze. Dyskutowali również, jak wyobrażają sobie dorastanie i życie dzieci i młodzieży w warunkach wojennych.
Na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy 6c wysłuchali dwuczęściowego słuchowiska „Mały” roznosiciel nadziei i zrealizowali zadania z nim związane. Układali plan wydarzeń, dyskutowali o emocjach bohaterów i interpretowali fragmenty wiersza Krystyny Krzewskiej „Mądrość”. Siódmoklasiści obejrzeli odcinek programu Co za historia dotyczący Powstania Warszawskiego i w oparciu o zdobyte wiadomości wykonywali infografiki dotyczące wybranych zagadnień poruszonych w filmie. Uczniowie 7a i 6c na języku polskim pracowali pod kierunkiem pani Beaty Szymańskiej.
Efektem działań młodzieży jest m. in. wpis na portalu www.dumnizpowstancow.pl – wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.